Principal's Award for Overall Excellence

1997

Shari Ludlam

1998

Clifton Lin

1999

Tatiana Marich

2000

Amelia Van Slooten

 

Lucas Cooney Harris

2001

Jon Craig

2002

Peter Bevan

2003

Benjamin Paterson

2004

Jane Wei

2005

Tony Yuen

2006

Lysea Munoz

2007

Angela Mason

2008

Norine Ma

2009

Norine Ma

2010

Nicola Miles

2011

Cameron Low

2012

Aman Sethi

2013

Alex Miller

2014

Yash Shahri

2015

Grace Chang

2016

Esther Oh

2017

Amber Vodanovich

2018

Daniel Tang

 

Somerville Cup

1997 Andrew Willoughby
1998 Andrew Mason
1999 Christopher McTague
2000 Marcus McCartney
2001 Karyn Fox
2002 Jessica Shew
2003 Nigeena Razamjoo
2004 Jason Dimock
2005 Ashleigh Gibson
2006 Bradley Croawell
2007 Mikayla Arbuthnott
2008 Sarah Dalton
2009 Ryan Dixon
2010 Ryan Dixon
2011 Grace Lee
2012 Kate Littlejohn
2013 Josh Bradley
2014 Shannon Van Aswegen
2015 Denver Stutt
2016 Caitlin Grove
2017 Ellen Potter
2018 Jordan Cox

 

 Year 7 Citizenship Cup

1997

Amanda Bason

1998

Christopher McTague

1999

Sophie Matthews

 

Sarah Matthew

2000

Claire Surendonk

2001

Patrick Rowlands

2002

Laura Austin

2003

Karen Damania

2004

Dean Wallace

2005

Georgia Walden

2006

Aishu Joshi

2007

Thaddeus Tucker

2008

Abigail Pickering

2009

Keshini Ketheeswaran

2010

Fatima Al-Hakak

2011

Sophie Skelton

2012

Derek Long

2013

So Yoon (Alice) Park

2014

Ethan McCormick

2015

Hayley Adams

2016

Brooke Conover

2017

Mitchell Carr

2018

Jamie Scott

 

Year 8 Citizenship Cup

1998 Amanda Bason
1999 Nadia Langhorne
2000 Eddy Fan
2001 Johanna Smith
2002 Shivendra Narayan
2003 Erin Helliwell
2004 Emma Surendonk
2005 Nicola Crawford
2006 Georgia Walden
2007 Natasha Unkovich
2008 Laura Twyman
2009 Griffin Hill
2010 Bailie Kirtlan
2011 Christopher Walden
2012 Alexandra Page
2013 Neve Bradbury
2014 Arya Kantroo
2015 Amelie Murphy
2016 Ryan Koshy
2017 Jaden Naidoo
2018 Danielle Curlett
  Joshua Radford

 

Service to the School Cup

1997 Kimberly Greenwell
1998 Jonathan Warner
  Daniel Evan
1999 Navin Lal
2000 Emma Andrews
2001 Lucy Campbell
2002 Oliver Gilmour
2003 Ryan Mulder
2004 Karen Damania
2005 Shalini Ketheeswaran
2006 Sarah Jang
2007 Haixin Huang
2008 Winifred Lee
2009 Zena Al-Ani
2010 Laura Cloves
2011 Karen Lee
2012 Taine Rogers
2013 Stella Atkin
2014 Muskaan Gopilal
2015 Georgia Taylor
2016 Liam Pauling
2017 Thomas Donnell
2018 Kayla Conover

 

Literacy Cup

1997 Katie Surendonk
1998 Angela Tomlinson
1999 Casy McLellan
2000 Amelia Van Slooten
2001 Emily Longsdale-Cooper
  Kayla Langhorne
2002 Peter Bevan
2003 Russell Grant
2004 Scott Moyes
2005 Revati Chopara
2006 Anne-Marie Anderson
2007 Bridget Keene
2008 Alexander Woodward
2009 Anthony Cook
2010 Nicola Miles
2011 Cameron Low
2012 Elias Worrall-Bader
2013 Grace Goodwin
2014 Alice Park 
2015 Aiden Iqbal
2016 Jasmine Goodwin
2017 Jessica Dixon
2018 Krishant Maharaj

 

Science Cup

1999 Amelia Van Slooten
2000 Michael Carter
2001 Leighland Okey
2002 Caleb Lui
2003 Danielle Jacobs
2004 Samuel Jackson
2005 Megan Paterson
2006 Megan Koh
2007 Lisa Li
2008 Samuel Peat
2009 Zena Al-Ani
2010 Georgina Hunt
2011 Sonna Narayanan
2012 Yashmeeta Govind
  Sophie Wei
2013 Ishani Mathur
2014 Ethan McCormick
2015 Ethan McCormick
2016 Esther Oh
2017 Thomas Donnell
2018 Orlando Ye

 

Mathematics Cup

1997 Amanda Goh
  Carmen Yi
1998 Albert Cheng
1999 Bonnie Tse
2000 Amelia Van Slooten
2001 Jon Craig
2002 Jon Craig
2003 Joey Tan
  Ping Eu Lee
2004 Tim Wang
2005 Michael Kim
2006 Tzu Han Lin
2007 Choo Koo
2008 Min Xuan Chow
2009 Norine Ma
2010 Byron Lam
2011 Cameron Low
2012 Aman Sethi
2013 Alex Miller
2014 Yash Shahri
2015 Mackinley He
2016 Jennifer Cao
2017 Scott Mouat
2018 Melinda Shao

 

Sports Excellence Girls

1997 Rebecca Dick
1998 Carmel Long
1999 Justine Bond
2000 Caroline Kellett
2001 Ivy Chiang
2002 Tara Mills
2003 Jordan Wilson
2004 Rebecka Gray
2005 Tamara Anstis
2006 Samantha Reynolds
2007 Paige Harwood
2008 Shae Lightwood-Morris
2009 Kim Dwyer
2010 Ainsley Thorpe
2011 Emma Draper
2012 Elise Conway (Y7)
  Sophie Shelton (Y8)
2013 Anagh Driscoll (Y7)
  Courtney Huff (Y8)
  Amy Waters (Y8)
2014 Grace Chang (Y7)
  McKenzie Wiki (Y8)
2015 Abby Lockhart (Y7)
  Grace Change (Y8)
2016 Sophia Garofalakis (Y7)
  Abby Lockhart (Y8)
2017 Kayla Conover (Y7)
  Brooke Conover (Y8)
2018 Danielle Asiata (Y7)
  Timaima Jones (Y8)

 

Sports Excellence Boys

1997 Ross O'Loughlin
1998 Robert Tinkler
1999 Chad Hill
2000 Eddy Fan
2001 Martin Colenbrander
2002 Dave Son
2003 Matthew Holtom
2004 Dean Wallace
2005 Timothy Shearer
2006 Nicholas Smith
2007 Jonathan Goosman
2008 Rick McGregor
  Trent Thorpe
2009 Trent Thorpe
2010 Liam Hill
2011 Christopher Walden
2012 Rongonui Andrews (Y7)
  Harrison Walk (Y8)
2013 Max Bradbury (Y7)
  Rongonui Andrews (Y8)
2014 Regan McGregor (Y7)
  Jaskaran Rehal (Y8)
2015 Zane Powell (Y7)
  Thomas Staples (Y8)
2016 Samuel Warren (Y7)
  Joshua Brown (Y8)
2017 Joshua Radford (Y7)
  Jaden Naidoo (Y8)
2018 Kaiden Warren (Y7)
  Luke Hegley (Y8)